Lecznicze właściwości oliwy

09/12/2019


Lecznicze właściwości oliwy z oliwek są znane już od starożytnych czasów. Hipokrates nadmienia różne zastosowania oliwy. Oliwa była powszechnie używana do nacierania ciała, opatrywania ran i do przyrządzania mikstur, którymi leczono chorych. Do dnia dzisiejszego oliwa uważana jest za doskonały środek przeczyszczający, za antidotum w przypadkach zatrucia i za balsam łagodzący bóle i gojący rany.

W wielu miejscach Grecji zwichnięte kończyny owija się bandażami nasączonymi oliwą. Nacieranie oliwą stosowane jest w przypadku oparzeń, ukąszeń owadów i chorób skórnych. Łyżka oliwy spożyta rano podobno leczy choroby żołądka i woreczka żółciowego a nawet, zgodnie z przekonaniem wielu osób, łagodzi objawy upojenia alkoholowego.

Oliwy używa się także przy usuwaniu z ciała kolców z roślin i z jeżowca.

W starożytnych czasach dbano o higienę osobistą nacierając ciało oliwą. Kobiety używały aromatyzowanej oliwy do pielęgnacji ciała i włosów.

W dniach dzisiejszych nadal stosuje się oliwę jako środka zapobiegającego wypadaniu włosów poprzez wcieranie jej w skórę głowy. Dzięki oliwie włosy, cera i paznokcie stają się zdrowsze i piękniejsze.

Mydło do wyrobu którego używa się oliwy jest doskonałym, delikatnym kosmetykiem do mycia twarzy, ciała i włosów. Producenci środków piorących używają takiego mydła do produkcji płatków do prania odzieży niemowlęcej ponieważ nie wywołuje ono podrażnień skóry.

Oliwa, zgodnie z ludowym przekonaniem, jest doskonałym afrodyzjakiem, co zawarte jest w znanym w całej Grecji powiedzeniu: ‚napij się oliwy i przyjdź wieczorem’. Być może przekonanie to nie jest wyłącznie greckie jako że pisarz hiszpański Manuel Velazkez Moldalban w swoich ‚Przepisach nieprzyzwoitych’ twierdzi, że ‚ oliwa to tłusta substancja, która towarzyszy pocałunkom.’

Podobne artykuły:

Dziesięć informacji dotyczących oliwy z oliwek

01/10/2019

Poniżej podajemy dziesięć informacji dotyczących oliwy z oliwek. Pozwolą nam one odkryć wszystkie wspaniałe właściwości oliwy i docenić jej rolę w zdrowym odżywianiu – tak niezmiernie ważnym dla współczesnego człowieka. Może zastąpić masło w trakcie przygotowywania potraw. Jest najlepszym tłuszczem do smażenia. Dodana do potraw pod koniec gotowania podnosi ich wartość odżywczą. Połączona z różnymi…

Czytaj dalej