olivabio-icon

OlivaBIO • Grecka zdrowa żywność Warszawa

Kontakt

OlivaBIO - Zdrowa żywność - Oliwki - Oliwy - Sery

Lecznicze właściwości oliwy

Strona główna » Blog » Lecznicze właściwości oliwy

Lecznicze właściwości oliwy z oliwek poznajemy już od starożytnych czasów. Hipokrates nadmieniał różne zastosowania oliwy, zarówno lecznicze jak i zdrowotne.

Oliwę z oliwek powszechnie używaliśmy do nacierania ciała, opatrywania ran i do przyrządzania mikstur, którymi leczono chorych. Do dziś oliwa uważana jest za doskonały środek przeczyszczający oraz antidotum w przypadkach zatrucia i za balsam łagodzący bóle i gojący rany.

Oliwa jako afrodyzjak na rany

W wielu miejscach Grecji zwichnięte kończyny owija się bandażami nasączonymi oliwą. Zastosowanie oliwy możemy także znaleźć w przypadku oparzeń, ukąszeń owadów i wszelkich chorób skórnych. Łyżka oliwy spożyta rano podobno leczy choroby żołądka i woreczka żółciowego a nawet, zgodnie z przekonaniem wielu osób, łagodzi objawy upojenia alkoholowego.

Oliwy używa się także przy usuwaniu z ciała kolców z roślin i z jeżowca.

Oliwa jako środek do pielęgnacji ciała i włosów

W starożytnych czasach dbano o higienę osobistą nacierając ciało oliwą. Kobiety używały aromatyzowanej oliwy do pielęgnacji ciała i włosów. W dniach dzisiejszych nadal stosuje się oliwę jako środka zapobiegającego wypadaniu włosów poprzez wcieranie jej w skórę głowy. Dzięki oliwie włosy, cera i paznokcie stają się zdrowsze i piękniejsze.

Mydło do wyrobu którego używa się oliwy jest doskonałym, delikatnym kosmetykiem do mycia twarzy, ciała i włosów. Producenci środków piorących używają takiego mydła do produkcji płatków do prania odzieży niemowlęcej ponieważ nie wywołuje ono podrażnień skóry.

Oliwa zgodnie z ludowym przekonaniem, jest doskonałym afrodyzjakiem, co zawarte jest w znanym w całej Grecji powiedzeniu:

Napij się oliwy i przyjdź wieczorem.

Być może przekonanie to nie jest wyłącznie greckie jako, że pisarz hiszpański Manuel Velazkez Moldalban w swoich „Przepisach nieprzyzwoitych” twierdzi, że „oliwa to tłusta substancja, która towarzyszy pocałunkom„.

Podobne artykuły