Korzenie oliwy z oliwek
Drzewo oliwne było znane Semitom, a także Ormianom i Egipcjanom, jest także wymieniane w wielu fragmentach Starego Testamentu. Być może lepiej znana jest gałązka oliwna, którą gołębica przyniosła Noemu na górze Ararat jako dowód końca Potopu.
Gałązka oliwna jako symbol zwycięstwa
W Egipcie gałązka oliwna była symbolem zwycięstwa faraona. Egipcjanie używali oliwy z oliwek jako surowca na maści kosmetyczne i do oświetlenia. Izraelici i Arabowie namaszczali swoje ciała oliwą z oliwek, głównie stopy. Ich skóra pozostawała jędrna i wolna od ran powodowanych długim chodzeniem. Wierzyli również, że oliwa chroni ich od zmian pogodowych i ukąszeń owadów.
Kultywowanie drzew oliwnych przyszło do Grecji poprzez Wyspy Egejskie.
Zgodnie ze starożytnym mitem Aristaios, syn Apolla i nimfy Kryini wędrując przez Thesalię, Boetię, Arkadię, Kretę, Kos, Sardynię, jak również Sycylię, uczył ludzi kultywacji drzew oliwnych. Wierzy się również, że Aristaios jako pierwszy uczył Greków jak wytłaczać oliwę z oliwek.
Produkcja oliwy z oliwek była skomplikowanym, lecz pożytecznym procesem. Produkty drzewa oliwnego były równie obfite, jak i pożyteczne dla życia ludzkiego. Z wykopalisk archeologicznych w Knossos wydobyto na światło dzienne gliniane lampy pochodzące z wczesnominojskiego okresu. Począwszy od tamtego okresu, znaczące dowody – archeologiczne i historyczne – świadczą o powszechnym użyciu oliwy z oliwek. Na wyspie Santoryn prace wykopaliskowe odsłoniły wiele żaren używanych do produkcji oliwy. Ponadto w pałacach w Tyrynsie, jak również w domach i grobowcach Myken znaleziono pestki z oliwek.
Oliwa do spożywania jak i oświetlania
Drzewo oliwne opisywane jest przez Homera jako „kwitnące, promieniejące zdrowiem” lub „z długimi spiczastymi liśćmi”. W czasach Homera oliwa była używana do namaszczania ciała. Później, jak Arystofanes mówi w swoich sztukach „Tesmoforie” i „Plutos”, oliwa z oliwek służyła do oświetlania i do spożywania. Również Teoprastos w „Etiologii Roślin” informuje nas, że uprawiane drzewo oliwkowe nie rośnie w odległości dalszej niż 300 stadiów od morza.
Arystoteles (Polit. I 4,5) mówi, że Tales, na podstawie swoich obserwacji astronomicznych, przewidział, że nadchodzący zbiór będzie wyjątkowy i dlatego zainstalował wiele pras do wytłaczania oliwy na wyspach Milos i Chios Aeschylus nazywał Samos „miejscem uprawy oliwek”, a wydaje się, że w czasach Stravona (Stravon XIV 686) Cypr wytwarzał oliwę z oliwek wyśmienitej jakości.
Według Herodotusa, drzewa oliwne kwityły głównie w rejonie Attyki, gdzie gleba była najbardziej odpowiednia. Ponadto Solon wydał prawny zakaz wykorzeniania drzewa oliwnego, które było uważane przez Ateńczyków za święte.
Drzewo oliwne jako symbol optymizmu, oczyszczenia, zwycięstwa i honoru
Dla Greków drzewo oliwne jest symbolem optymizmu, urodzaju, oczyszczenia, zwycięstwa i honoru.
Zwycięzcy igrzysk olimpijskich otrzymywali wieńce oliwne ze wzgórza Kroneio jako trofea. Po zwycięskiej bitwie morskiej pod Salaminą Sparta uhonorowała Temistoklesa wieńcem oliwnym. W codziennym życiu Grecy używali surowych oliwek przechowywanych w zalewie solnej. Rzymianie stosowali oliwki jako przekąski, Izraelici ofiarowywali oliwę z oliwek Panu Bogu w dowód wdzięczności, stąd używanie oliwy z oliwek w liturgii chrześcijańskiej.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem oryginalnej Greckiej oliwy z oliwek, możesz nabyć je w naszym sklepie. Wszystkie produkty są wyselekcjonowane i importowane bezpośrednio od producentów Greckiej oliwy z oliwek – Melissakis oraz Mousterakis.
Oliwa do zastosowań kosmetycznych i leczniczych
Oliwy służyły nie tylko do oświetlania, ale również w celach kosmetycznych i leczniczych.
Oliwa z oliwek do dziś ma wiele zastosowań prozdrowotnych i leczniczych. Namaszczanie ciała oliwą z oliwek po kąpieli pozwalało skórze zachować miękkość i młodość. Zapaśnicy, przed wejściem na arenę, zwykli smarować swoje ciała oliwą, aby utrzymać jędrność skóry i uodpornić ją na zranienia. Gorączkujący stosowali oliwę aby uchronić skórę przed odwodnieniem. Kąpiele w letniej oliwie zalecano przewlekle gorączkującym i cierpiącym z powodu nerwobóli spowodowanych zmęczeniem.
Oliwa z oliwek jako środek leczniczy
Pliniusz twierdził, że płukanie jamy ustnej oliwą z oliwek wybiela zęby.
Starożytni lekarze stosowali oliwę z oliwek zmieszaną z proszkiem z langusty do leczenia trądu, a z proszkiem z łba kuropatwy u pacjentów z chorobami wenerycznymi. Działanie przyspieszające gojenie ran wykorzystywano w chirurgii. Oliwę z oliwek polecano również chorym z kamicą pęcherzyka żółciowego z powodu jej właściwoście rozpuszczających złogi żółciowe.
Od tamtego czasu Grecy byli świadomi korzystnego działania naturalnej oliwy z oliwek na organizm ludzki i dlatego stała się ona podstawowym składnikiem greckiej kuchni.