olivabio-icon

OlivaBIO • Grecka zdrowa żywność Warszawa

Kontakt

OlivaBIO - Zdrowa żywność - Oliwki - Oliwy - Sery

Produkcja oliwy z oliwek Extra Virgin metodami rolnictwa ekologicznego

Strona główna » Blog » Produkcja oliwy z oliwek Extra Virgin metodami rolnictwa ekologicznego

Produkcja OLIWY EXTRA VIRGIN

Poznaj sposoby produkcji oliw naszych producentów • Melissakis i Mousterakis

Produkcja oliwy z oliwek EXTRA VIRGIN wytwarzana jest metodami rolnictwa ekologicznego

W uprawie ekologicznej drzewa oliwne traktuje się inaczej. Różnice te zachodzą w nawożeniu gleby, zwalczaniu szkodników i chwastów, które w porównaniu do rolnictwa konwencjonalnego, odgrywają znaczącą korzyść dla ochrony środowiska i pielęgnowaniu krajobrazu. 

Przepisy UE 2092/91 o rolnictwie ekologicznym ustanawiają poważne ograniczenia dotyczące stosowania nawozów sztucznych i środków do ochrony roślin, które mogą wpływać ujemnie „szkodliwie” na środowisko lub same produkty. 

Zasady rolnictwa ekologicznego na poziomie gospodarstwa, dla istniejących już, wieloletnich upraw, powinny być wprowadzone podczas co najmniej trzyletniego okresu przejściowego, przed pierwszymi zbiorami.

Wszystkie gospodarstwa ekologiczne muszą podlegać regularnemu systemowi inspekcji, spełniającej wymogi UE i przeprowadzonej przez wyznaczone władze kontrolujące i/lub przez zatwierdzone i nadzorowane organy. Zgodnie z postanowieniem UE nazwy i adresy organów kontrolujących powinny znajdować się na etykiecie produktów. 

Techniki Rolnictwa Ekologicznego dla produkcji oliwy

Techniki rolnictwa ekologicznego dla produkcji oliwy z oliwek są następujące.

  • Nawożenie drzew oliwnych

Na drzewa oliwne rozprowadza się ekologiczny kompost, który składaja się z nawozu zwierzęcego oraz materiału roślinnego. Siejąc rośliny jednocześnie zatrzymujemy wytwarzany azot, gdyż zielony nawóz zwiększa żyzność gleby.

  • Zwalczanie chwastów

Chwasty zakopujemy do ziemi.

  • Zwalczanie szkodników na drzewach oliwnych

Specjalnie zaprojektowanie pułapki znacznie redukują męską populację muszki oliwnej, która jest głównym entomologicznym wrogiem drzewa oliwnego. Pułapki zawieszane są na drzewach oliwnych w okresie letnim, co pozwala uniknąć używania chemicznych oprysków i ochrony roślin.

Zbieranie oliwek i wytłaczanie oliwy Extra Virgin

Żniwa

Oliwki zbieramy ręcznie we właściwym stadium dojrzałości, a gałęzie drzewa oliwnego potrącamy delikatnie plastikowymi widełkami, które spadają na specjalne płachty rozłożone wokół pnia drzewa.

Wytłaczanie oliwy Extra Virgin

Po zebraniu plonów oliwnych, owoce przewozimy codziennie do tłoczni, gdzie usuwamy tam liście oliwne, a owoce płukamy pod bieżącą wodą. Dzięki takim zabiegom pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń z owoców oliwnych, które później trafiają do przetworzenia.

Dwie główne techniki wytłaczania oliwy Extra Virgin

Żarna kamienne i wytłaczanie na zimno

Oliwki rozdrabniamy w młynie z dwoma pionowymi granitowymi żarnami obracającymi się w metalowej misie. Miażdżenie oliwek i mieszanie pulpy za pomocą żaren kamiennych uwalnia oliwę z komórek roślinnych bez podgrzewania pulpy. Boczny otwór w misie młyna pozwala wypuścić wymieszaną pulpę i rozłożyć ją na okrągłych matach. Maty układa się w stos i przenosi pod prasę hydrauliczną, gdzie użyty nacisk umożliwia nieśpieszne oddzielenie moszczu oliwnego od wytłoczyn.

Moszcz oliwny pompujemy do wirówkowego separatora, w którym oddzielamy wodę i małe, stałe cząsteczki od oliwy. Niskie temperatury (16-280C), w których odbywa się ten proces zapobiegają zniszczeniu oliwy z powodów termincznych. Ograniczając podawanie wody do pulpy do minimum, unikamy utraty naturalnych zawartych w oliwie antyutleniaczy (polifenoli), które rozpuszczają sie w wodzie.

Rezultatem tych procesów jest tłoczona oliwa z oliwek Extra Virgin na zimno o wyjątkowo wysokiej jakości i doskonałych właściwościach organoleptycznych. Procesy te nadają oliwie ochronne właściwości, które zapewniają wydłużenie okresu przechowywania i konserwowania oliwy.

Zgniatanie, zaparzanie i/lub odwirowywanie oliwek

Po zmiażdzeniu oliwek, ugniatamy pulpę oliwną i podgrzewamy ją do kontrolowanej temperatury, co uwalnia oliwę z komórek owoców. Moszcz oliwny oddzielamy od wytłoczyn przez zaparzanie i/lub odwirowywanie.

Moszcz oliwny pompujemy do wirówkowego separatora, w którym oddzielana jest woda i małe, stałe cząsteczki od oliwy. Procesy te wykonujemy w niższej temperaturze, co pozwala zapobiec zniszczeniu oliwy przez przegrzanie. Ograniczając do minimum podawanie wody do pulpy, unikamy w ten sposób utraty naturalnych zawartych w oliwie antyutleniaczy (polifenoli), które rozpuszczają sie w wodzie.

Przechowywanie oliwy Extra Virgin

Oliwa musi się odstać, dlatego w tym celu przetrzymujemy oliwę w cylindrycznych zbiornikach ze stali nierdzewnej do czasu ostatecznego rozlania do (100, 250 i 500 ml) szklanych butelek.

Analiza jakości i składu ekologicznej oliwy Extra Virgin

Monitorowanie jakości podzcas produkcji i wytłaczania oliwy z oliwek
  • Kontrolowanie zawartości oliwy w owocach. Optymalny czas zbioru oliwek ustala się na podstawie pomiarów zawartości oliwy w owocach.
  • Kontrola jakości ekologicznej oliwy z oliwek. W laboratorium MAICh-u analizowane są jakościowe parametry oliwy z oliwek Extra Virgin, tj. wolna kwasowość, liczba nadtlenkowa, ocena spektrofotometryczna w ultrafiolecie wg normy europejskiej UE 2568/91. Ustala się tu zawartość kwasów tłuszczowych, steroli, triglicerydów, izomerów stigmastadienu, fosfolipidów, chlorofili, polifenoli i tokoferoli (witamina E).
Ocena zawartości pozostałości pestycydów

Oliwy z oliwek Extra Virgin badamy na obecność wszelkich związków organicznych, pochodnych fosforu i chloru oraz pestycydów pyretroidowych i insektycydów, dzięki czemu masz pewność iż nasze oliwy są produktem wolnych od wszelkich szkodliwych substancji i oprysków.

Śródziemnomorski instytut agronomiczny w Chanii – Grecja (M.A.I.Ch)


Będąc zainteresowany zakupem oryginalnej Greckiej oliwy z oliwek, możesz nabyć ją w naszym sklepie ze zdrową żywnością grecką. Wszystkie produkty importujemy bezpośrednio od producentów Greckiej oliwy z oliwekMelissakis oraz Mousterakis z greckiej wyspy Kreta.


Instytut Agronomiczny w Chanii (Grecja) jest częścią składową podyplomowego Instytutu Międzynarodowego Centrum dla Zaawansowanych Śródziemnomorskich Studiów Agronomicznych (CIHEAM). Instytut finansowany jest przez rząd grecki i środki finansowe programów współzawodnictwa z Unii Europejskiej. Tę samą organizację tworzą Śródziemnomorskie Instytuty Agronomiczne w Bari (Włochy), Montpellier, Paryżu (Francja) i Zaragoza (Hiszpania).

Studia w MAICh

Śródziemnomorski Instytu Agronomiczny w Chanii oferuje podyplomowe programy szkoleniowe zakończone nadaniem tytułu magistra nauk ścisłych w następujących dziedzinach:

  • Ogrodnicza genetyka i biotechnologia
  • Zarządzanie jakością żywności i chemia produktów naturalnych
  • Naturalne produkty i biotechnologia
  • Nieszkodliwe dla środowiska rolnictwo
  • Zaplecze akademickie:
    • laboratoria, bibliteka i centrum dokumentacji, satelitarny system informacji geograficznej i Laboratorium Teledetekcji Promieniowania Ziemskiego, cieplarnie, herbarium, centrum konferencyjne i naukowe, akademik, restauracja, salon studencki, obiekty sportowe i rekreacyjne.

Podobne artykuły